Wodoodporny makijaż – dlaczego jego usunięcie jest takim wyzwaniem?
Trwały makijaż w wielu sytuacjach jest niezbędny. Zależy nam na nim wówczas, gdy chcemy wyglądać perfekcyjnie pomimo warunków atmosferycznych (przykładem są letnie upały), stresu, który może powodować pocenie się (wystarczy wyobrazić sobie własny ślub) czy ilości czasu, przez jaki make-up powinien być nienaruszony (jak, chociażby sylwestrowa noc). Do makijażu, który poradzi sobie w takich sytuacjach, stosujemy zazwyczaj kosmetyki o przedłużonej trwałości (na przykład cięższe podkłady long-lasting) czy produkty wodoodporne, które bazują na składnikach, które są – zgodnie z nazwą – odporne na działanie wody. Dodatkowo do utrwalenia makijaży wykorzystujemy produkt o zbawiennym działaniu, czyli utrwalacz (tak zwany fixer) w sprayu.
Wszystkie te kosmetyki genialnie wypełniają swoje zadanie, ale problemy zaczynają się często wtedy, gdy… make-up chcemy już zmyć z twarzy. Zazwyczaj nawet nasz ulubiony żel myjący nie do końca usuwa pozostałości maskary. Dodatkowo pory są widocznie zapchane, na cerze połyskuje brokat, a próba ponownego szorowania twarzy kończy się podrażnieniem.
Czy da się zmyć supertrwały makijaż bez efektu w postaci zaczerwienionej cery i nie martwić się o wypryski, które pojawiają się na skórze w efekcie niewłaściwie oczyszczonej twarzy? Jak najbardziej! W dalszej części tego artykułu poznasz cenne szczegóły.
Jakich kosmetyków użyć do demakijażu trwałego make-upu?
Jeśli chodzi o zmywanie makijażu wyjątkowo mocnego, kluczowy będzie wybór właściwych kosmetyków oczyszczających. Jak już wspomnieliśmy, trwałe kosmetyki są w mniejszym stopniu odporne na działanie wody i wszelkich produktów, które mają działać w połączeniu z nią. Ratunkiem są kosmetyki do demakijażu o tłustej konsystencji – skutecznie rozpuszczają trwały make-up, sebum i inne zanieczyszczenia, umożliwiając ich dokładne usunięcie z naskórka. Sięgnij po jeden z trzech wariantów: olejek myjący, masełko do demakijażu i dwufazowy płyn do zmywania makijażu oczu.
Olejek myjący ma płynną konsystencję i może mieć w składzie różne oleje naturalne o dodatkowych właściwościach, na przykład antybakteryjnych czy przeciwzmarszczkowych. Kosmetyki tego typu zawierają specjalne emulgatory, które sprawiają, że w kontakcie z wodą olejek zamienia się w kremową emulsję. Masełko do demakijażu twarzy ma bardziej zwartą, gęstszą konsystencję, która pod wpływem ciepła palców zamienia się w płynny olejek. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu posiada fazę wodną oraz olejową, które należy połączyć przed użyciem.
Po jakie specyfiki warto sięgnąć?
- Genialnym wyborem jest kultowy już olejek do demakijażu Resibo z dodatkiem między innymi oleju z awokado. Działa niesamowicie: nie tylko magicznie rozpuszcza nawet wodoodporne kosmetyki, ale też reguluje wydzielanie sebum.
- Wygładzający olejek do demakijażu Clochee z wygodną w użyciu pompką. Składa się z kilku olejów naturalnych, które świetnie sobie radzą z usuwaniem trwałych makijaży.
- Łagodzący olejek do demakijażu Vianek, który działa skutecznie, ale delikatnie, więc jest niezastąpiony w oczyszczaniu wrażliwej cery z trwałych makijaży. W składzie między innymi olej z pestek winogron, słonecznikowy i kokosowy.
- Olejek do demakijażu Nature Queen, który składa się między innymi z oleju ze słodkich migdałów, abisyńskiego, z pestek winogron i lnianego. Świetny w rozpuszczaniu nawet ciężkich, telewizyjnych czy wieczorowych makijaży.
- Olejek do demakijażu lirene Superfood z Inca Inchi, czyli olejem nazywanym złotem Inków. 98% składu oleju to kwasy Omega 3, 6 i 9, więc kosmetyk ten nie tylko oczyszcza cerę, ale też ją pielęgnuje.
- Cieszące się dobrymi opiniami wśród klientek Hebe emoliencyjne masełko oczyszczające do twarzy Bandi Anti Irritate, który skutecznie usuwa wodoodporny tusz do rzęs, trwałą pomadkę czy ciężki podkład.
Wskazówka:
Warto zaznaczyć, że olejki myjące są polecane do demakijażu zawsze – nie tylko w przypadku zmywania trwałego makijażu. Mają właściwości pielęgnacyjne, dobrze oczyszczają i pozostawiają skórę miękką, promienną i elastyczną.
Jak zmyć trwałe makijaże? Podpowiedzi krok po kroku
W celu wsparcia Cię w niełatwym procesie usuwania trwałych makijaży, stworzyliśmy krótką instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci przeprowadzić efektywny proces demakijażu.
Jak zmywać trwały makijaż za pomocą olejku myjącego?
- Nałóż na dłoń niewielką ilość olejku i pozwól mu się rozgrzać w dłoniach.
- Kosmetyk nanieś na suchą lub delikatnie zwilżoną wodą skórę twarzy.
- Oczyszczaj twarz kulistymi ruchami, wykonując przy okazji relaksujący mięśnie masaż.
- Zmyj olejek wodą – zamieni sięw emulsję i szybko spłucze, nie pozostawiając tłustego filmu.
- W razie konieczności czynność możesz powtórzyć.
Jak zmywać trwały makijaż za pomocą masełka do demakijażu?
- Nabierz kosmetyk na palce, pozwól mu się rozpuścić i nałóż na twarz.
- Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku olejku myjącego.
Jak zmywać trwały makijaż za pomocą dwufazowego płynu do demakijażu oczu?
- Wstrząśnij opakowaniem płynu, aż faza wodna i olejowa połączą się.
- Zwilż płynem wacik.
- Przyłóż wacik do oka i daj kosmetykowi przez chwilę działać – nie pocieraj powiek na siłę!
- Przesuń delikatnie wacik, a rozpuszczony tusz i cienie w łatwy sposób usuniesz bez śladu.
Wskazówka:
Na zakończenie procedury oczyszczania twarzy z mocnego, trwałego makijażu, możesz użyć swojego ulubionego żelu odświeżającego czy antybakteryjnej pianki. Stonizuj naskórek i gotowe!
Podsumowując: choć na trwałości makijażu zazwyczaj najbardziej nam zależy, usuwanie wodoodpornych kosmetyków nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście opisane przez nas kosmetyki i metody pozwolą Ci błyskawicznie i w bezpieczny dla skóry sposób usunąć nawet telewizyjny wizaż. Po więcej przydatnych porad zaglądaj na bloga Hebe!